&

Aküler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kurşun Asit Akünün Tarihi

VERSION

WITH HUGE
AND

PERFORMANCE
FEATURE UPDATE

bilgi paylaştıkça

ÇOĞALIR

merakınızı

gideriyoruz!

Akü ve Pazarı Hakkında

Modern akü teknolojisini anlama:

Akü endüstrisi her zamankinden daha hızlı değiştiği için Exide, kurşun-asit akülerin anlaşılmasını kolaylaştırmak için bu kullanışlı kılavuzu hazırladı. Exide, lider bir orijinal ekipman üreticisidir ve satış sonrası pazarına en son yenilikleri sunmak için her zaman hızlıdır.

Pazarın nasıl ilerlediğini keşfedin, daha bilinçli kararlar verin ve müşterilerinize uzman önerileri sunun. Aküler ile düzenli olarak çalışsanız bile, umarım yeni bir şeyler öğrenebilirsiniz.

Exide, güçlü bölgesel akü markaları ve yerel temsiliyle Avrupa satış sonrası pazarına hizmet veriyor

Modern araçlarda yaşamsal bileşen

Kurşun asitli akü, alternatörün 1960’ların başında tanıtıldığı araba üretim tarihindeki önemli noktadan bu yana uzun yol kat etti. Daha önce, bir araçtaki elektrikli cihazların sayısı eski DC jeneratörü veya bilindiği gibi dinamo tarafından sınırlıydı. İlk alternatörler, bugünün araçlarına takılan kapasiteden çok daha düşük bir kapasiteye sahip olsa da, otomobil üreticilerinin araçlarına daha fazla elektrikli cihaz tanıtmasına izin vermek yeterliydi.

Klasik bir otomobilin kaputunun altındaki kavernöz alan yakın tarihte çok çeşitli yeni elektrikli ve mekanik bileşenlerle doluydu. Aynı zamanda, trend daha şık, daha kompakt vücut şekillendirmesine doğru idi. Daha iyi yakıt ekonomisine yönelik çabalar aynı zamanda her bir bileşenin her gramının otomobilin toplam işletme maliyetine dahil olduğu anlamına geliyordu. Dünya lideri bir üretici olan Exide, aküleri daha iyi daha hafif yapmak için sürekli olarak zorluklarla karşılaşmıştır. Güvenilir bir ortak olarak Exide, şartnameyi yerine getiren, güvenilir performans sunan ve mükemmel ömre sahip orjinal ekipman aküleri üretmek için büyük otomobil üreticileri ile birlikte çalışır.

Bir radyo veya elektrikli ön cam silecekleri kadar basit bir şey için arzunun ne kadar büyük olduğunu hayal etmek zor, ve burada da bitmedi. Elektrik devreleri ve motorlar yıllar içinde elle çalıştırılan kol ve kolların yerini almaya devam etti. Daha fazla sürücü kontrolü ve konfor cihazı aküye daha fazla yük bindirmiştir. Hala bir SLI (Çalıştırma, Aydınlatma, Ateşleme) aküsü olarak adlandırılsa da, rolü modern otomobillerdeki her şeyin doğru çalışması için daha hayati hale geldi. Bugünün aküsünün eskisinden çok daha fazla iş yapması ve yıllar önce olduğu gibi aynı boyutta ve ağırlıkta kalması
bekleniyor.

60’dan fazla teknik mühendis, Avrupa ve ABD’deki gelişmiş araştırma tesisleri ve artan Ar-Ge bütçesi ile Exide, bugün ve yarın için daha iyi aküler tasarlıyor. Exide, modern otomobillerde hayati bir bileşen olan satış sonrası akülerin üretimi ve tedariğine aynı özveriyi uygulamaktadır. Hem kurucuların hem de son kullanıcıların aküleri en kaliteli eşleşen orijinal parça ile değiştirmeleri önemlidir.

Akü Terminoloji kılavuzu:

Emdirilmiş Cam Elyaf (AGM):
Elektrolitin bir fiberglas elyaf içine emildiği kurşun asit akü tipi. Bir AGM aküsü içindeki plakalar düz olabilir veya daha istisnai olarak sıkı bir spiral içine sarılabilir. Silindirik AGM’lerde, plakalar çoğu tüketici tek kullanımlık ve yeniden şarj edilebilir hücresi gibi ince ve sargılıdır, bu nedenle bazen spiral yara olarak da adlandırılırlar.

Amper veya Amp :
Akım akışının ölçü birimi. Bir ohm direnç üzerine yerleştirilen bir volt, bir Amperin akımının akmasına neden olur. Bir saat için bir ampere “amp-saat” veya AH denir.

Amper-saat veya Ah:

Elektrik kapasitesi birimi – bu size akünün ne kadar enerji depolayacağını söyler. Akımın saat cinsinden zamanla çarpımı amper-saate eşittir. Bir saat boyunca bir amper akımı bir amper saat olacaktır; 5 saat boyunca 3 amperlik bir akım 15 Ah olacaktır.

Akü:
Akü, kimyasal enerjiyi, doğru akım kaynağı olarak işlev görmek üzere bağlanmış bir grup elektrik hücresinden oluşan elektrik enerjisine dönüştüren bir elektrikli cihazdır. Aküler, belirli bir voltajda bir doğrudan elektrik akımı kaynağı sağlamak için bir kaba yerleştirilmiş ve terminallerle donatılmış bağlı hücrelerden yapılır. Bir akü, kimyasal bileşimi (kullanılan metal/metaller ve elektrolit kombinasyonu), voltaj, boyut, terminal düzenlemeleri, kapasite ve kapasite oranı veya daha fazla hücre ile karakterizedir.

Akü takımı (Banka):
Herhangi bir sayıda (tercihen) aynı akü veya ayrı akü hücresi seti. İstenen voltaj, kapasite veya güç yoğunluğunu sağlamak için seri, paralel veya her ikisinin bir karışımı halinde düzenlenebilirler.

Hücre:
Kimyasal enerjinin doğrudan dönüştürülmesiyle, elektrik enerjisi kaynağı sağlayan temel fonksiyonel birim. Bir hücre, elektriği ileten iki farklı madde, pozitif bir elektrot ve negatif bir elektrot ve elektrotlar üzerinde kimyasal olarak etki eden üçüncü bir madde, bir elektrolitten oluşur. İki elektrot harici bir devre ile bağlanır. Elektrolit, elektronların elektrotlar arasında aktarılması için iyonik bir iletken olarak işlev görür.

Döngü:
“Döngü”, tam olarak şarj edilmiş bir akünün belirli bir deşarj durumuna deşarj edilmesini tanımlamak için kullanılan biraz keyfi bir terimdir. “Derin döngü” terimi, döngünün tam şarjdan %80 deşarj olduğu aküler anlamına gelir. Otomotiv aküsü için döngü yaklaşık %5 ve telefon aküleri için genellikle % 10’dur.

Elektrolit:
Elektrik akışının akü içinde gerçekleştiği ve gerekli kimyasal reaksiyonları destekleyen iletken kimyasal (asit gibi), genellikle sıvı, katı veya jel.

Kurşun-asit Akü:
Kurşun-asit aküler günümüzde en sık kullanılan şarj edilebilir akülerdir. Güç / ağırlık oranı genellikle oldukça iyidir. Ayrıca, enerji / hacim oranı diğer akü türlerine göre iyidir. Fiyatları uygundur ve motorları çalıştırmak için gereken yüksek dalgalanma akımlarını sağlayabilirler. Her araba bu amaç için kurşun-asit akü kullanır.

Ayırıcı:
Bir hücredeki zıt kutupsal plakalar arasında elektrik yalıtımı sağlayan iyon geçirgen yapıya sahip malzeme

Depolama Aküsü:

Bir depolama aküsü birbirine bağlı birkaç hücreden oluşur. Her hücre bir dizi dönüşümlü olarak pozitif ve negatif plaka, bir ayırıcı ve elektrolit içerir. Hücrenin pozitif plakaları, pozitif elektrotu oluşturmak üzere bağlanır; benzer şekilde, negatif plakalar negatif elektrodu oluşturur. Şarj etme işleminde, hücrenin boşaltma işleminin tersinde çalışması sağlanır; yani, akım hücrenin içinden zıt yönde zorlanır, böylece deşarj sırasında normal olarak gerçekleşen kimyasal reaksiyonun tersine neden olur, böylece elektrik enerjisi depolanmış kimyasal enerjiye dönüştürülür.

Valf-Ayarlı Kapalı Akü:
Hücrelerin kapalı olduğu ancak dahili basınç önceden belirlenmiş bir değeri aştığında gazın kaçmasına izin veren bir düzenlemeye (valf) sahip olan akü.

Havalandırmalı Hücre:
Elektroliz ve buharlaşma ürünlerinin, hücre içindeki aşırı basıncı önlemek için hücreden serbestçe kaçmasına izin verilen bir açıklığa sahip bir kapaklı hücre.

Havalandırma Vanası:
Aşırı iç basınç durumunda gazın kaçmasına izin veren, ancak hava girişine izin vermeyen belirli akü tiplerinin bir kısmı. Volt (V) Elektriksel potansiyel veya “basınç” ölçüm birimi. Çoğu akü 6, 12 ve 24 volt olarak gelir. Tek bir hücre 2 volttur.

Watt (W):
Bir güç birimi. 1 W saniyede 1 Joule (J / s) veya 1 amper ile 1 volt (AxV) ile çarpılır. 120 voltta 1 amper, 12 voltta 10 amper ile watt cinsinden aynı sonucu verir.

Watt-saat (Wh):
Watt-saat, belirli bir süre için enerji miktarını ölçer. Örneğin, bir saat boyunca 60 W’lık bir ampul yanıyorsa, o ampul 60 Wh enerji kullanacaktır. İki saat boyunca açık kalırsa, 60 W ampul 120Wh enerji harcayacaktır.