&

Aküler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kurşun Asit Akünün Tarihi

VERSION

WITH HUGE
AND

PERFORMANCE
FEATURE UPDATE

bilgi paylaştıkça

ÇOĞALIR

merakınızı

gideriyoruz!

AKÜ SEKTÖRÜNDEN TRENDLER

Sektördeki Trendler:

Günümüzde Akü sektörü yaklaşık 100 yıllık bir Kurşun-Asit akü hakimiyetinin ardından günümüz yeni sanayi trendi olan Endüstri 4.0’a atıfla Akü 2.0 olarak da adlandırabileceğimiz yeni bir aşamanın eşiğindedir. Buna Lityum Akü çağının başlangıcı da diyebiliriz. Geleneksel Kurşun-Asit aküler birçok teknik dezavantajları sebebiyle yerlerini üstün özellikleri ile Lityum türevi akülere bırakma sürecini yaşamaktadır.

GELECEK ŞİMDİ GELECEK

Orijinal Ekipman buluşları bağımsız satış sonrası pazarına getiriliyor.

Exide yeni nesil binek araç akülerini piyasaya sürüyor. Seri, Exide’ın orijinal malzeme firmasında geliştirilmiştir, şimdi ve önümüzdeki yıllarda piyasaya sunulacak en gelişmiş güç aktarma teknolojileri için özel olarak optimize edilmiştir. Bu seri, benzersiz bir performans ve lider bir orijinal ekipman markasının güvencesini sağlar. Exide aynı zamanda, atölyelere ve müşterilerine en üst düzeyde hizmet sunabilmesi için gerekli olan bir takım yedek parçaları da sağlar.

Tartışmasız bir trend

Karbon Dioksit emisyonlarını kısıtlamaya yönelik oldukça ciddi yaptırımları olan AB mevzuatı, araç üreticilerini modern motorlara, Start-Stop gibi yeni nesil yakıt tasarrufu özelliklerine, akü yönetim sistemlerine ve akıllı alternatörlere sahip çok daha verimli araçlar tasarlamaya teşvik etti. Bütün hepsi orijinal ekipman uyumlu olan AGM ve EFB akülere ihtiyaç duyan Start-Stop araçlarının sayısı önemli ölçüde artmaktadır. 2018 yılında bir çok araba pazarına geleneksel güç aktarım mekanizmaları güç verirken, Avrupa’daki Start-Stop araçların yüzdesi her yıl hızla büyüyor..

Avrupa araba pazarı ve değişkenlik gösteren güç aktarım mekanizmaları

 2018 yılında, Avrupa’daki toplam araba pazarının %35’ini Start-Stop güç aktarım mekanizmaları oluşturuyordu.

 • 2024 yılına kadar, bir Start-Stop sistemi (Micro & Mild Hybrids) araba pazarının (%61) çoğunluğunda yer alacak.
 • Start-Stop sistemlerine sahip araç sayısı 15 yıl içerisinde %1 oranından %61 oranına yükselmiş olacak.
 • Satış sonrası pazardaki orijinal ekipman uyumlu AGM Ve EFB aküleri için önemli bir yedek parça potansiyeli oluşturur.

ÖNDE GELEN OTOMOBİL ÜRETİCİLERİ TARAFINDAN GÜVENİLEN

Exide, 100 yılı aşkın bir süredir otomobil üreticilerine kurşun-asit aküler tedarik ediyor. Sektördeki teknik bakımdan en gelişmiş ürünleri tasarlıyoruz ve 2004 yılında Avrupa pazarına Start-Stop teknolojisini ilk tanıtan firmayız. Otomobil üreticileri ürünlerimizin kalitesine ve üretimde mükemmelliğe olan bağlılığımıza güvenirler.

Avrupa’ daki otomobil markalarının %70’i Exide aküleriyle çalışmaktadır.

Exide aşağıdaki lider araç üreticileri ile çalışıyor;

EXIDE START & STOP AGM

Start-Stop araçlarının en zorlu elektriksel gereksinimleri için

Ar-Ge’ye yapılan kesintisiz yatırımlar, Exide’ın orijinal ekipmandan tutun, satış sonrası pazara kadar en yenilikçi AGM akülerini pazarlayabilmesini sağladı. Yeni LifeGrid® teknolojisine sahiptir ve enerji tasarruflu fren sistemi tarafından sağlanan enerjiyle hızlı bir şekilde şarj edilmesi gereken gelişmiş Start-Stop sistemleri için mükemmeldir.

Yüksek kapasiteli cam elyaflı ayırıcılar, gelişmiş kurşun-kalay alaşımları ve benzersiz aktif karbon katkı maddeleri ile birleştirilen yeni LifeGrid® teknolojisi tutarlı güç ve daha uzun akü ömrü sağlar.

Exide’ın AGM (Emdirilmiş Cam Elyaf) aküsü, yüksek yüzeyli cam elyaf ayırıcılar, gelişmiş kurşun-kalay alaşımları ve aktif kütledeki benzersiz karbon katkı maddeleri dahil olmak üzere yüksek performanslı bileşenler ve malzemeler kullanır. Yeni modern/üstün LifeGrid teknolojisi, tutarlı güç ve gelişmiş dayanıklılık sağlar.

Exide Start & Stop EFB Akü Serisi

» Satış sonrası pazar için OEM (Orijinal Malzeme Üreticisi) desteği « 

2008 yılında ilk olarak Exide tarafından üretilen EFB aküleri, yakut tüketimini ve emisyonları azalttığından otomobil üreticileri için giderek daha önemli bir rol oynamaya başladı. Şimdi Exide 2.0 Karbon Takviyeli ile en yeni nesil orijinal ekipmanı, satış sonrası pazara taşıyor. Yeni Exide EFB akü yüksek döngü gereksinimleri olan, Start-Stop sistemleri olan veya olmayan tüm araçlarda kullanıma uygundur.

Exide’ın yeni EFB aküsü Start-Stop sistemine sahip araçlara monte edildiğinde, benzersiz bir enerji geri kazanımı ve olağanüstü dinamik şarj kabulü sergiler. Akü, ayrıca geleneksel güç aktarım mekanizmasına sahip araçlara monte edildiğinde daha uzun bir kullanım ömrü sağlar.

Exide Start-Stop Yardımcı Akü Serisi

Auxiliary (Yardımcı) aküler, bazı otomobillerdeki elektrikli ekipmanlara ana Starter (Marş) aküsünün tamamlayıcısı olarak güç verebilir.

Exide, yardımcı ürün yelpazesini orijinal ekipman işinden edindiği deneyim ile tasarladı. Yardımcı aküler, bazı araçlarda elektrikli ekipmanı besleyerek ana marş aküsünü tamamlar.

Exide Premium Akü Serisi

En son çıkan 2.0 Karbon Takviyeli Premium şimdi, Exide’ın negatif plakalar üzerindeki karbon katkı maddelerine yönelik tescilli uygulamaları sayesinde diğer geleneksel akülere göre 2 kata kadar daha hızlı sarj edilebiliyor.

Akü arızası otomobil arızalarının bir numaralı sebeplerinden biri olmaya devam ederken, hızlı sarj etmek akünün sağlıklı sarj durumunu daha uzun süre korumasına yardımcı olarak otomobil arıza riskini de önemli ölçüde azalttı. Premium Karbon Takviyeli akü, aşırı sıcaklığa, aşırı güç gerektiren elektrikli ekipmanlara ve yoğun şehir-içi kullanıma dayanaklı bir şekilde tasarlanmıştır.

Exide Excell Akü Serisi

Exide Excell, çoğu modern araç, standart ekipman ve günlük sürüş için kanıtlanmış çok yönlü bir aküdür. Her Exide akü gibi Excell de daha iyi elektrik performansı ve daha uzun kullanım ömrü için sağlam 3DX ızgara teknolojisine sahiptir.

Exide Classic Akü Serisi

Güvenilir başlatma gücü. Çok çeşitli boyutlarda mevcuttur.

Exide Ticari Araçlar Aküleri

Akü demek iş demek:

İşinizi devam ettirebilmek için yüksek performanslı aküler

Lojistik her zamankinden daha önemli, müşteriler her zamankinden daha hızlı ve daha tahmin edilebilir teslimatlar umuyorlar. Bu rekabetçi ortamda, filo sahipleri toplam maliyete odaklanıyor. Tüm bunlardan sonra, bir kamyon yolda kaldığında bu müşterilerin tatminsizliğine yol açar, emeğin ve kazancın boşa çıkmasına ve potansiyel para cezaları ve yaptırımlara sebep olur.

Exide ürünlerinin bozulma risklerini azaltacak şekilde dizayn edilmiştir ve müşterilere rekabetçi avantajlar verir. Pazarlama yönetim performansı, firmaların daha düşük toplam maliyeti ve çeşitli kullanımlar için akü seçenekleri size sunar.

Orijinal Ekipman akülerinin gerçek uzmanı olarak, Exide doğru aküyü seçmenize yardım eder. Filo sahipleri ve kurucular içinde kullanım şartlarına göre doğru tercih yapmak hayati önem taşır, akü performansının içerdiği üç önemli kriter: titreşim dayanıklılığı, döngü dayanıklılığı ve marş gücü.

Doğru aküyü seçerken üç ana faktör:

Titreşim dayanıklılığı:

Arka şasi kurulumlu kamyonlarda (örn. Euro 5/Euro 6 kamyonlar), bozulmaktan kaçınmak için sağlam ve yüksek titreşime dayanıklı aküler gereklidir. Ayrıca titreşim dayanıklılığı kötü yollarda ve engebeli arazilerde araçların işletimi için gereklidir.

Döngü dayanıklılığı:

Yüksek döngü dayanıklılığı uzun yol kamyonları, teknede yaşam, şehir içi yoğun teslimat yapan araçlar ve geniş enerji gereksinimleri olan araçlar için önemlidir. Bu akünün yaşam ömrünü ve güvenli start aküleri sağlar.

Marş gücü:

Yüksek marş gücü, soğuk iklimlerde motoru çalıştırmaya izin verir ve yoğun güç isteyen tarım ve yapım araçları için gereklidir.

HER İHTİYAÇ İÇİN MÜKEMMEL EXIDE AKÜ !

EXIDE – StrongPRO Akü Serisi

Yok edilemez akü yeniliği:

Yeni Exide StrongPRO özellikleri gelecek nesil HVR® (yüksek titreşim dayanıklılığı) ve Karbon Boost™, Exide’ın akıllı çözümleri asit katmanlaşmasını azaltmak ve daha hızlı şarj için dizayn edildi. AdBlue® tank (Euro 5/6), tanıtıldığından itibaren, kamyon üreticileri aküleri arka şaseye taşıdı bu da yüksek titreşimden kaynaklı akü ölümlerine neden oldu. Exide eşsiz HVR® teknolojisi bunu önler, ve StrongPRO yeni European V4 Standard (EN 50342-1:2015) ekstrem titreşim testlerinden geçmeyi sağlar. StrongPRO kullanımı bozulma riskini azaltma anlamına gelir, daha iyi başlama güvenilirliği, daha uzun yaşam ömrü – filo sahiplerine en düşük maliyeti sağlar. Lider orijinal ekipman üreticisi-tedarikçisi olarak, Exide doğrudan satışa en son teknolojiyi getirir.

EXIDE – StrongPRO Akü Serisi

Exide’ın güçlü aküsü artık “EFB+”.

Exide’ın StrongPRO akü serisi artık her zamankinden daha güçlü. Karbon bazlı negatif aktif kütlenin yeni formulü, Exide’ın HVR -yüksek titreşime dayanıklı- teknolojisinin performansını arttırır. Daha sağlam ve daha uzun ömürlü bir akü, filo sahipleri ve kamyon şoförleri için toplam servis maliyetinin azalması anlamına gelir ve aracın servis ömrü boyunca daha az değişiklik yapılmasını ve beklenmedik ve erken akü arızası riskini en aza indirir.

Ocak 2020’den itibaren yeni Exide StrongPRO EFB+ şunları sunacak:

 • Önceki nesil StrongPRO’dan daha fazla şarjedilebilirlik ve şarj kabulü
 • Daha etkili tabakalaşma önleme yeteneği

Yeni StrongPRO EFB+ etiketleri artık EN50342-1 titreşim testinde tüm modellerin V4 seviyesini aştığını açıkca gösteriyor. Bu, daha az mekanik fren riski, daha fazla çalıştırma güvenilirliği ve daha uzun kullanım ömrü anlamına gelir.

EXIDE – EndurancePRO Akü Serisi

Exide EndurancePRO: kuvvetli döngü, gelişmiş dayanıklılık ve sağlamlık için geliştirilmiştir. “Gemideki Hayatı”/ “Gemi Yaşamını”  desteklemek için, konfor ekipmanlarına sahip uzun mesafeli kamyonlar için ve hidrolik/elektrik kaldırıcısı bulunan dağıtım kamyonları için idealdir. Exide EndurancePRO, gelişmiş SHD Teknolojisi sayesinde standart kamyon akülerinden %50 daha fazla döngü ömrü sunar.

EXIDE  EndurancePRO EFB Serisi

EXIDE ENDURANCE PRO ŞİMDİ “EFB” TİCARİ ARALIĞINDA

Exide’ın en iyi döngüye sahip aküsü artık yok edilemez

Exide’ın EndurancePRO serisi gelişiyor: “ağır hizmet için tasarlanan” akü serisi, benzersiz bir sağlamlık düzeyi ve beklenmedik ve erken akü arızası riskini en aza indiren yenilikçi bir HVR, yani Yüksek Titreşim Direnci tasarımına sahip.

Sadece mükemmel döngü performanslarını (%50 Deşarj Derinliği için 200 döngüye kadar) ve azaltılmış tabakalaşmayı garanti etmekle kalmaz: yeni etiketlerde açıkça gösterildiği gibi, yeni EndurancePRO EFB akü artık endüstrinin referans titreşim testinde (EN50342-1 titreşim testinde V4 seviyesi) en yüksek gereksinimdir ve engebeli arazide çalışan araçlara monte edilmek için mükemmel şekilde uyarlanmıştır. Tüm bunlar daha az arıza riski, daha fazla başlangıç güvenilirliği ve daha uzun kullanım ömrü anlamına gelir.

Aralık 2019’dan itibaren Endurance PRO aküler Endurance PRO EFB oldu.

EXIDE Endurance+PRO GEL Akü Serisi

Faydaları

 • Akü ömrü boyunca etkileyici enerji çıkışı.
 • “Gemideki hayatı” desteklemek için ve konforlu ekipmanlara sahip uzun mesafeli kamyonlar için idealdir.
 • Derin deşarja dayanıklı, maksimum güvenilirlik.
 • Hidrolik / elektrikli asansörler ve / veya elektrikli vinçler, erişim araçları için idealdir.
 • Maksimum güvenlikli ve yüksek titreşime dayanıklı.
 • Çok düşük dahili deşarj.

EXIDE – PowerPRO Akü Serisi

Exide PowerPRO, ızgara yüzeyini en üst düzeye çıkarmak için, daha fazla plaka ve aktif malzeme ile tasarlanmıştır ve her çalıştırmada üstün marş gücü sağlar. HDX teknolojisi ile donatılmış olan PowerPRO, soğuk hava koşulları ve büyük motorlu kamyonlar veya otobüsler için idealdir.

Sıcak eriyik sabitleme plakası grupları sayesinde tasarımı sağlam ve güvenilirdir, bu da PowerPRO’yu düz olmayan yollar için ideal bir seçim haline getirir.

EXIDE – PowerPRO & Agri Construction Akü Serisi

Exide PowerPRO Agri & Construction, büyük tarım ve inşaat orijinal ekipman üreticilerinin zorlu gereksinimleri için tasarlanmıştır. Olağanüstü güvenilirliği, marş gücü ve yüksek kapasiteyi yaşayın.

EXIDE StartPRO Akü Serisi

Exide StartPRO titreşim dayanıklılığı, döngü veya marş gücü gibi özel ihtiyaçlar gerektirmeyen kamyonlar için ideal bir aküdür. Exide StartPRO serisi, özel modellerde olmak üzere tüm araçların neredeyse %100’ünü oluşturur. Exide StartPRO plaka gruplarının sıcak eriyik sabitlenmesi ile düz olmayan yollar için ideal bir seçim sunar ve güvenilir başlangıç ​​gücü ve sağlam bir tasarımdır.

SONNENSCHEIN JEL AKÜ:

VRLA akü tüketicileri arasında sağlam itibara ve teknik imaja sahip olan dünya çapında bilenen bir marka. İlk olarak, 1957 yılında geliştirilen marka uzun ömürlüğü bu ürün hattının temel özelliklerinden biridir. Çeşitli aralıklarla piyasaya sunulan 20 yıla aşkın tasarım ömrüne sahip Sonnenschein markası 40 milyondan fazla akü üretmektedir. Deneyim, sağlamlık ve güvenilirlik en büyük avantajlardan biridir. Almanya’da üretilen Sonnenschein, yenilikçi dryfit® teknolojisi ile Jel akünün mucidi olarak bilinmektedir.

EXIDE CLASSIC:

Classic markası sıvı elektrolit ile geleneksel havalandırmalı kurşun asit teknolojisini sunar. Planté (GroE) ürün serisi 100 yılı aşkın saha performansı geçmişine sahiptir. Düz plaka ve Tubular ürün serileri, 60 yılı aşan kanıtlanmış bir performansa sahiptir. Classic markası ise çok çeşitli uygulamalar için oldukça güvenilirdir. İyi bilinen bu marka piyasada saygın bir itibara ve uzun yıllara dayanan güvenirliğe sahiptir.

EXIDE MARATHON:

1996 yılında tanıtılan Marathon markası, performans ve kalite hususunda oldukça ün kazanmıştır. Uzun tasarım ömrüne sahip valf ayarlı AGM tipi akülerde kullanılır. Bu ürün serisi, tüm dünyada güçlü bir şekilde büyümeye devam eden bir pazar olan uzun süreli yedek güç ihtiyaçları için faaliyet göstermektedir.

EXIDE SPRINTER:

1996 yılında tanıtılan Sprinter markası, yüksek performans ve olağanüstü güç yoğunluğu sunar. UPS için, valf ayarlı AGM tek bloklar oldukça önemli bir kaynaktır. Sprinter serisi, kısa süreli yedekleme süreleri için üst düzey yüksek hız performansı sunar. Marka dünya çapında kabul görmüştür ve ürün hattı sürekli müşteri taleplerini karşılamak için giderek genişlemektedir.

EXIDE POWERFIT S100 / S300:

GNB’nin Powerfit S300 aküleri, performans ve güvenlik konusundaki en yüksek standartları karşılamak üzere tasarlanmış ve VdS sertifikası ile kanıtlanmış, genel amaçlara hizmet eden akülerdir. Güvenlik ve alarm sistemleri, acil aydınlatma, sinyalizasyon, kompakt ve güvenilir yedek gücün anahtar olduğu diğer UPS uygulamaları için bu aküler ideal çözümdür.

Exide Technologies, 80’den fazla ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en büyük kurşun asit akü üreticilerinden biridir. Exide Technologies, depolanmış elektrik enerjisi çözümlerinin kapsamlı ve özelleştirilmiş bir serisini sunar. Yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesinde 120 yılı aşkın deneyimiyle Exide Technologies, OEM (Orijinal Malzeme Üreticisi)’lerin saygın bir ortağıdır ve endüstriyel veya otomotiv uygulamaları için yedek parça pazarına da hizmet vermektedir.

GNB Industrial Power Exide Technologies’in bir departmanı olan GNB Industrial Power, telekomünikasyon sistemleri, demiryolu uygulamaları, madencilik, fotovoltaik (güneş enerjisi), kesintisiz güç kaynağı (UPS), elektrik enerjisi üretimi ve dağıtımı, forklift çözümleri için geniş çaplı hizmet ve ürün depolama hizmeti sunar.

Exide Technologies daha iyi bir çevreye olan bağlılığından gurur duymaktadır. Kurşun asitli akülerin üretimi, dağıtımı ve geri dönüşümüne entegre bir yaklaşım, tüm ürünlerimiz için güvenli ve sorumlu bir yaşam döngüsü sağlamak için geliştirilmiştir.