&

Aküler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kurşun Asit Akünün Tarihi

VERSION

WITH HUGE
AND

PERFORMANCE
FEATURE UPDATE

bilgi paylaştıkça

ÇOĞALIR

merakınızı

gideriyoruz!

Marin Aküler Hakkındaki Bilgiler

DOĞRU AKÜYÜ SEÇEREK

DAHA GÜVENLİ VE UZUN YOLCULUKLAR SAĞLAYIN

Akü güvenlik ve konfor için çok önemlidir. Motor çalıştırma, radyo, GPS, aydınlatma, ısıtma ve soğutma gibi önemli işlemlere enerji vererek yolcuların kendilerini güvenli, konforlu ve dış dünyaya bağlı hissetmelerini sağlar. Exide’ın yeni marin ürün yelpazesi, hem profesyonel kurulum yapanların hem de özel kullanıcıların tüm enerji ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ortalama yolculuk süresini uzatmanıza, gemide gelişmiş lüks ve konfor deneyimi yaşamanıza ve olağanüstü akü ömründen yararlanmanıza olanak tanıyan güvenilirlik ve elektrik performansında en iyisini sunar. Exide’ın birinci sınıf marin aküleri, tekne üreticileri için tercih edilen bir seçenektir. Aküler, marin pazarında DNV-GL onaylı olup, çok yüksek bir ciroya sahiptir ve yeni yapılan gemiler için Avrupa deniz düzenlemeleriyle uyumludur.

EN İYİ AKÜ NASIL SEÇİLİR:

1.Teknenin enerji ihtiyaçlarını belirleyin
2.Doğru akü kombinasyonunu bulmak için teknenin elektriksel ihtiyaçlarını belirleyin
3.Kullanım koşullarına göre en iyi akü teknolojisini seçin

 

En iyi akü nasıl seçilir:

1) TEKNENİN ENERJİ İHTİYAÇLARINI BELİRLEYİN:


Motor Başlatma:

İçten yanmalı bir motorun çalıştırılması, kısa bir süre boyunca yüksek güce ihtiyaç duyar ve bu sayede aküler seyahatin geri kalan kısmında kullanılmaz. Motor çalışma ihtiyacını ölçmek için kullanılan elektrik ünitesi MCA* ‘dır.


Çift Besleme İhtiyacı:

Motorun diğer elektrikli ekipmanların beslenmesiyle birlikte çalıştırılması, yüksek güç ve ayrıca değişken bir güç çıkışı gerektirir, bu da yolculuk sırasında akünün boşalmasına neden olur. Çift besleme ihtiyacını ölçmek için kullanılan elektrik birimi Wh* dir.

Ekipman Enerji İhtiyacı:

Sürekli ve yüksek güçlü enerji ihtiyacı olan tekne içi elektrikli ekipmanlar için enerji sağlar. Ekipman enerji ihtiyacını ölçmek için kullanılan elektrik birimi
Wh *.

*MCA = 0º C’de BCI Marin başlatma enerjisi (Amper)
*Wh = 20 saatlik kapasite için, önerilen deşarj oranını geçmeden hesaplanan (güç x zaman) enerji ihtiyacı

En iyi akü nasıl seçilir:

2) DOĞRU AKÜ KOMBİNASYONUNU BULMAK İÇİN TEKNENİN ELEKTRİKSEL İHTİYAÇLARINI BELİRLEYİN

Farklı konfigürasyon örnekleri

Örnek A.
Sadece motor başlatma:

Sadece motora başlatma gücü sağlayan akü tipi. Motor kapatıldığında elektrikli ekipmana enerji verilmez. Bu konfigürasyon motor çalıştırma ihtiyacına karşılık gelir.

Örnek B.
Motor & Ekipman desteği:

Özel bir akü bankının motor çalıştırma ve elektrikli ekipman için güç sağlaması gereken uygulamalar. Bu konfigürasyon, çift besleme ihtiyacına karşılık gelir.

Örnek C.
Motor – Ekipman ikilisi:

2 ayrı akü grubunun, biri motor çalıştırması, diğeri elektrikli cihazlar için güç sağlamak üzere tasarlanan tekneler. Bu yapılandırma iki ihtiyaca karşılık gelir: Motor başlatma + Ekipman enerji ihtiyacı. Toplamda 2 farklı akü gereklidir.

Örnek D.
Motor + Ekipman + Diğer:

2 ana akü bankına (motor + ekipman) ek olarak, doğrudan elektrikli vinçlere, iticilere veya trol motorlarına güç sağlamak için diğer akülerin takıldığı tekneler. Bu konfigürasyon üç ihtiyaca karşılık gelir: Motor başlatma + Ekipman enerji ihtiyacı + Çift besleme. Toplamda 3 farklı akü gereklidir.

En iyi akü nasıl seçilir:

3) HER ENERJİ İHTİYACI İÇİN UYGUN BİR AKÜ ÇÖZÜMÜ VARDIR:

Motor Başlatma:

Exide START akü serisi, temel donanıma sahip tekneler için tek başına monte edildiğinde motorun çalıştırılması için yüksek enerji sağlamak üzere tasarlanmıştır (Örnek A). Ayrıca, gelişmiş yatlar için motora özel akü banklarına monte edildiğinde de kullanılabilir (Örnek C&D). Alternatör hızlı bir şekilde tüketilen gücü verdiği için, aküler genellikle motoru çalıştırdıktan sonra şarj edilir. START tasarımı iyi performans ve servis ömrü sağlar. 500A – 1100A arası MCA * performansına sahip START akü serisi, dıştan takma botlardan büyük motor yatlara kadar tüm motor çalıştırma ihtiyaçlarını karşılar.

Çift Besleme İhtiyacı:

Exide DUAL akü serisi, tüm tüketiciler için bir akü bankına sahip tekneler için güç sağlamak üzere tasarlanmıştır (Örnek B). Elektrikli vinçlere, iticilere ve trol motorlarına doğrudan uygulanan ek aküler için de uygundur (Örnek D). Kullanım sırasında aküler kısmen deşarj edilmiştir. Bu, DUAL’in güçlendirilmiş tasarımının, iyi bir şarj prosedürüyle birlikte, en iyi sonucu ve servis ömrünü sağlamanın anahtarı olduğu anlamına gelir. 350Wh ile 2100Wh arasında Wh * performansıyla DUAL akü serisi, popüler ve hobi amaçlı tekneler için tüm çift besleme ihtiyaçlarını karşılar.

Ekipman Enerji İhtiyacı:

EQUIPMENT akü sınıfı, navigasyon, acil durum, güvenlik ve konfor gibi donanımlar için özel akü banklarına sahip tekneler için enerji sağlamak üzere tasarlanmıştır (Örnek C&D). Kullanım sırasında aküler kısmen veya çok fazla deşarj edilmiştir. Bu EQUIPMENT’in özel tasarımının, iyi bir şarj prosedürüyle birlikte, en güvenilir sonuç ve hizmet ömrünü sağlamanın anahtarı olduğu anlamına gelir. EQUIPMENT yelpazesi, 290Wh ila 2400Wh  arasında Wh * performansıyla, küçük elektronik cihazlardan acil durum enerji ihtiyacına kadar tüm ekipman enerji ihtiyaçlarını karşılar.

Karavan elektrik tesisatı şeması

Exide Marin:

Depolanmış elektrik enerjisi çözümleri alanında lider bir küresel sağlayıcı olan Exide Technologies, popüler Marin ve Eğlence ürün yelpazesinde büyük bir yenilenme olduğunu duyurdu. Bu yelpaze şu anda hem İngiltere’nin NCC (Ulusal Karavan Konseyi) hem de AGM ve GEL modelleri için DNV-GL  tarafından onaylanmış, ilk piyasada ve sezonun başında satışlardaki artış için tam zamanında geliyor.

Ürün yelpazesi Exide Start, Start AGM, Dual, Dual AGM, Equipment ve Equipment GEL modellerinden oluşur. Start ve Start AGM ürünleri, motoru çalıştırmak için tasarlanmıştır. Dual ve Dual AGM ürünleri, tek bir akü kaynağında, tüm elektrik tüketicilerine hizmet vermek için tasarlanmıştır. Exide Equipment ve Equipment GEL ürünleri ise, özel elektrikli ekipman temini için tasarlanmıştır.

AGM ve GEL, eldeki görev için en iyi performansı sunan VRLA (Valf Ayarlı Kurşun- asit) akülerdir. Ürün yelpazesi, sezon başlamadan önce satın almak isteyen tüketiciler için idealdir. Exide, büyük tekne, gelişmiş karavan ve standart karavan üreticilerinin bir orijinal ekipman üreticisidir ve ürünlerin kalitesi ve güvenilirliği konusunda pazar lideri bir üne sahiptir. Satış sonrası ürün yelpazesinde AGM ve GEL aküler için DNV-GL onayları bulunmaktadır. Bu, bir deniz pazarı ürünü için en yüksek onaydır ve onaylanan akülerin denizde kullanım için güvenli kabul edildiği,  güvenilir olduğu anlamını taşır.

Ürün yelpazesi, gelişmiş karavan ve standart karavan kullanıcıları arasında güvenilir bir otorite olan NCC (Ulusal Karavan Konseyi) tarafından yapılan doğrulamalara da sahiptir. Bayiler için, doğrulama ve onaylar uzmanlıklarını belirlemeye ve kaliteli, uzun ömürlü ürünler sunduklarını göstermeye yardımcı olur. Bu sezonun yeni etiketleri, perakende performansını optimize etmek ve tüketici katılımını arttırmak için tasarlanmıştır.

AGM ve GEL teknolojisinin Premium durumunu vurgulamak için kontrast gümüş kullanan, açık renk paletine sahiptirler. Yeni simgeler, her bir akünün hangi araç türlerini desteklediğini gösteriyor ve tüketicilere ihtiyaçları için doğru aküyü seçtiklerine dair güven veriyor.

JEL AKÜLERİN ŞARJ EDİLMESİ

HARİCİ ŞARJ CİHAZI İLE AYRI ŞARJ ETME

  • AGM / GEL akülerini (valf kontrollü aküler) şarj etmek için ayarlanabilen şarj cihazlarını öneriyoruz.
  • Akü kapasitesinin maksimum %25’i (Ah şekli) olan çıkış amplifikatörü bir şarj cihazı kullanmanızı öneririz.
  • Şarj cihazının kısa süreler dışında şarj voltajını oda sıcaklığında yaklaşık 14.4V ile sınırlayan bir voltaj kontrolüne sahip olması özellikle önemlidir.
  • Aküler oda sıcaklığında önemli ölçüde farklı sıcaklıklarda kullanılıyorsa, seçilen şarj cihazının doğru şarjı elde etmek için sıcaklık telafisine sahip olması gerekir.
  • 7V(6V aküleri için 6.9V) sabit voltaj önerilir. Aküler, damlama şarjına bağlanmadan önce tam olarak şarj edilmelidir. Otomatik olarak kontrol edilen şarj cihazları, akü tamamen şarj olduğunda normal bir gösterge verir. Otomatik olarak kontrol edilmeyen bir şarj cihazı ile şarj ederken, şarjın akü şarjı bağlanmadan önce, akünün deşarj derecesine ve akünün boyutuna bağlı olarak 8 ila 20 saat sürmesi gerekir.

ELEKTRİK SİSTEMİNİN DAHİLİ JENERATÖRÜ İLE ŞARJ EDİLMESİ

  • 6V sistemler için 7.2V kontrol gerilimi kullanılır- 12V sistemler için 14.4V kontrol gerilimi kullanılır
  • 24V sistemler için 28.8V kontrol gerilimi kullanılır FOTOVOLTAİK PANEL DÜZENLERİ İÇİN – 14.2V sabit – 12V dizi