Exide START AGM

Exide EQUIPMENT GEL

Exide DUAL AGM

Exide START

Exide EQUIPMENT

Exide DUAL

Exide START AGM

Exide EQUIPMENT GEL

Exide DUAL AGM

Exide START

Exide EQUIPMENT

Exide DUAL

EXIDE – Marin VINTAGE Akü Serisi

Exide Vintage akü serisi, motorun çalıştırılması için yüksek güç sağlar. Temel ekipmana sahip teknelere tek başına monte edilir ve aynı zamanda sofistike yatlardaki motora özel akü bankalarında kullanılır. Aküler genellikle motor çalıştırıldıktan sonra şarj edilir, çünkü alternatör tüketilen gücü hızla geri getirir. START tasarımı iyi performans ve servis ömrü sağlar.

500-1100A MCA* performansa sahip START akü serisi, küçük dıştan takmalı motorlardan büyük kuyruk motorlarına kadar tüm motor çalıştırma ihtiyaçlarını karşılamak için ideal seçimdir.

düşük bakım     düşük gaz emisyonu     hafif eğim

*MCA = 0° C’de Amper Cinsinden BCI Marin Marş Akımı

EXIDE MARINE VINTAGE
YENİ 2020 PERFORMANS BOYUTLAR

Exide
Kod

 

Teknoloji

MCA A(BCI)

Volt

Kapasite Ah(20h)

CCA A(EN)

Uzunluk 

U (mm)

Genişlik

G (mm)

Yükseklik

Y (mm)

Kutup Başı

Kutup
Başı Tipi

Ağırlık (Kg)

Kutu
Tipi

EU  80-6

Sulu

6

80

600

158

165

220

Düz

Standart

11

M02

EU 140-6

Sulu

6

140

900

257

175

236

Düz

Standart

18,4

M04

EU 165-6

Sulu

6

165

900

330

174

234

Düz

Standart

25

M05

EU 200-6

Sulu

6

200

1150

398

174

234

Düz

Double

27,8

M06

EU 260-6

Sulu

6

260

1300

350

175

290

Düz

Standart

39,1

M08

DOĞRU AKÜYÜ SEÇEREK

DAHA GÜVENLİ VE UZUN YOLCULUKLAR SAĞLAYIN

Akü güvenlik ve konfor için çok önemlidir. Motor çalıştırma, radyo, GPS, aydınlatma, ısıtma ve soğutma gibi önemli işlemlere enerji vererek yolcuların kendilerini güvenli, konforlu ve dış dünyaya bağlı hissetmelerini sağlar. Exide’ın yeni marin ürün yelpazesi, hem profesyonel kurulum yapanların hem de özel kullanıcıların tüm enerji ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ortalama yolculuk süresini uzatmanıza, gemide gelişmiş lüks ve konfor deneyimi yaşamanıza ve olağanüstü akü ömründen yararlanmanıza olanak tanıyan güvenilirlik ve elektrik performansında en iyisini sunar. Exide’ın birinci sınıf marin aküleri, tekne üreticileri için tercih edilen bir seçenektir. Aküler, marin pazarında DNV-GL onaylı olup, çok yüksek bir ciroya sahiptir ve yeni yapılan gemiler için Avrupa deniz düzenlemeleriyle uyumludur.

EN İYİ AKÜ NASIL SEÇİLİR:

1.Teknenin enerji ihtiyaçlarını belirleyin
2.Doğru akü kombinasyonunu bulmak için teknenin elektriksel ihtiyaçlarını belirleyin
3.Kullanım koşullarına göre en iyi akü teknolojisini seçin

 

En iyi akü nasıl seçilir:

1) Teknenin enerji ihtiyaçlarını belirleyin:


Motor Başlatma:

İçten yanmalı bir motorun çalıştırılması, kısa bir süre boyunca yüksek güce ihtiyaç duyar ve bu sayede aküler seyahatin geri kalan kısmında kullanılmaz. Motor çalışma ihtiyacını ölçmek için kullanılan elektrik ünitesi MCA* ‘dır.


Çift Besleme İhtiyacı:

Motorun diğer elektrikli ekipmanların beslenmesiyle birlikte çalıştırılması, yüksek güç ve ayrıca değişken bir güç çıkışı gerektirir, bu da yolculuk sırasında akünün boşalmasına neden olur. Çift besleme ihtiyacını ölçmek için kullanılan elektrik birimi Wh* dir.

Ekipman Enerji İhtiyacı:

Sürekli ve yüksek güçlü enerji ihtiyacı olan tekne içi elektrikli ekipmanlar için enerji sağlar. Ekipman enerji ihtiyacını ölçmek için kullanılan elektrik birimi
Wh *.

*MCA = 0° C’de BCI Marin başlatma enerjisi (Amper)
*Wh = 20 saatlik kapasite için, önerilen deşarj oranını geçmeden hesaplanan (güç x zaman) enerji ihtiyacı

En iyi akü nasıl seçilir:

2) Doğru akü kombinasyonunu bulmak için teknenin elektriksel ihtiyaçlarını belirleyin

Farklı konfigürasyon örnekleri

Örnek A.
Sadece motor başlatma:

Sadece motora başlatma gücü sağlayan akü tipi. Motor kapatıldığında elektrikli ekipmana enerji verilmez. Bu konfigürasyon motor çalıştırma ihtiyacına karşılık gelir.

Örnek B.
Motor & Ekipman desteği:

Özel bir akü bankının motor çalıştırma ve elektrikli ekipman için güç sağlaması gereken uygulamalar. Bu konfigürasyon, çift besleme ihtiyacına karşılık gelir.

Örnek C.
Motor – Ekipman ikilisi:

2 ayrı akü grubunun, biri motor çalıştırması, diğeri elektrikli cihazlar için güç sağlamak üzere tasarlanan tekneler. Bu yapılandırma iki ihtiyaca karşılık gelir: Motor başlatma + Ekipman enerji ihtiyacı. Toplamda 2 farklı akü gereklidir.

Örnek D.
Motor + Ekipman + Diğer:

2 ana akü bankına (motor + ekipman) ek olarak, doğrudan elektrikli vinçlere, iticilere veya trol motorlarına güç sağlamak için diğer akülerin takıldığı tekneler. Bu konfigürasyon üç ihtiyaca karşılık gelir: Motor başlatma + Ekipman enerji ihtiyacı + Çift besleme. Toplamda 3 farklı akü gereklidir.

En iyi akü nasıl seçilir:

3) Her enerji ihtiyacı için uygun bir akü çözümü vardır:

Motor Başlatma:

Exide START akü serisi, temel donanıma sahip tekneler için tek başına monte edildiğinde motorun çalıştırılması için yüksek enerji sağlamak üzere tasarlanmıştır (Örnek A). Ayrıca, gelişmiş yatlar için motora özel akü banklarına monte edildiğinde de kullanılabilir (Örnek C&D). Alternatör hızlı bir şekilde tüketilen gücü verdiği için, aküler genellikle motoru çalıştırdıktan sonra şarj edilir. START tasarımı iyi performans ve servis ömrü sağlar. 500A – 1100A arası MCA * performansına sahip START akü serisi, dıştan takma botlardan büyük motor yatlara kadar tüm motor çalıştırma ihtiyaçlarını karşılar.

Çift Besleme İhtiyacı:

Exide DUAL akü serisi, tüm tüketiciler için bir akü bankına sahip tekneler için güç sağlamak üzere tasarlanmıştır (Örnek B). Elektrikli vinçlere, iticilere ve trol motorlarına doğrudan uygulanan ek aküler için de uygundur (Örnek D). Kullanım sırasında aküler kısmen deşarj edilmiştir. Bu, DUAL’in güçlendirilmiş tasarımının, iyi bir şarj prosedürüyle birlikte, en iyi sonucu ve servis ömrünü sağlamanın anahtarı olduğu anlamına gelir. 350Wh ile 2100Wh arasında Wh * performansıyla DUAL akü serisi, popüler ve hobi amaçlı tekneler için tüm çift besleme ihtiyaçlarını karşılar.

Ekipman Enerji İhtiyacı:

EQUIPMENT akü sınıfı, navigasyon, acil durum, güvenlik ve konfor gibi donanımlar için özel akü banklarına sahip tekneler için enerji sağlamak üzere tasarlanmıştır (Örnek C&D). Kullanım sırasında aküler kısmen veya çok fazla deşarj edilmiştir. Bu EQUIPMENT’ın özel tasarımının, iyi bir şarj prosedürüyle birlikte, en güvenilir sonuç ve hizmet ömrünü sağlamanın anahtarı olduğu anlamına gelir. EQUIPMENT yelpazesi, 290Wh ila 2400Wh  arasında Wh * performansıyla, küçük elektronik cihazlardan acil durum enerji ihtiyacına kadar tüm ekipman enerji ihtiyaçlarını karşılar.

Exide aşağıdaki lider YAT üreticileri ile çalışıyor:

ve çok daha fazlası….

Exide aşağıdaki lider Karavan üreticileri ile çalışıyor:

ve çok daha fazlası….