&

Aküler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kurşun Asit Akünün Tarihi

VERSION

WITH HUGE
AND

PERFORMANCE
FEATURE UPDATE

bilgi paylaştıkça

ÇOĞALIR

merakınızı

gideriyoruz!

Kurşun Asit Akünün Tarihi

Kurşun asit akü enerji depolama sistemleri araçlardan, baz istasyonlarına ve güneş enerji sistemlerine kadar daha pek çok alanda yaygın kullanım alanına sahiptir. Kullanım yerine göre farklı gereksinimleri karşılayan enerji depolama sistemleri gelişimini yüz yıllardan bu yana sürdürmektedir.

Kurşun asit akü sisteminin ortaya çıkışı 18. yüzyılın ortalarında olmasına rağmen daha önce elektrik üretimi ve akülere yönelik denemeler yapılmıştır. 18. Yüzyılda bilim adamları elektrik çalışmalarına önem vermeye başlamışlardır.  Elektrik, tıp alanında önemli bir kullanım alanına sahip olmuştur. Doktorlar bazı hastalıkların tedavisinde elektrik enerjisi kullanmaya başlamışlardır. Bu şekilde kullanımın artması ve yaygınlaşması ile birlikte elektrik akımının sürekli hale getirilmesi ihtiyacı doğmuştur.  1700 yıllarının sonlarına doğru Alessandro Volta nın elektrik pilini bulmasıyla bu mümkün hale gelmiştir. Alessandro Voltanın en büyük ilham kaynağı Bologna Üniversitesi’nde tanıştığı Luigi Galvani olmuştur. Luigi Galvani hayvanlar üzerine çalışmalar yaptığı sırada kurbağa bacağı kesimi esnasında kesici çelik uç ile pirinç malzemeden yapılmış tutucu aletin birbirine değmesi ile bacağın hareket ettiğini fark etmiştir. 1791 yılında keşfettiği bu olaya hayvan elektriği adını vermiştir. Alessandro Volta, Galvaninin çalışmalarından esinlenerek elektrik enerjisi üzerine çalışmalarını devam ettirmiştir. Hayvansal sıvının yerine tuzlu su ile ıslattığı bez kullanarak metaller arasında elektrik oluştuğunu keşfetmiş ve metaller arasındaki potansiyel farkları ile Elektromotor kuvveti olduğunu keşfetmiştir.  Böylece oluşan bu elektriğin hayvanlarla ilgili olmadığını ispatlayarak 1800 yılında ilk elektrik pilini bulmuştur. Voltanın buluşu ilk kez elektrik üreten bir kaynak olması nedeniyle bilimsel önemi yüksektir. Ancak Voltanın bu buluşu sadece bir kerelik akım üretebilen kaynaklarla sınırlı kalmıştır.

Tüm zamanların en başarılı akümülator sistemi olan tekrar şarj edilebilen kurşun-asit akü sisteminin temelleri 1860 yılında Fransız Bilim adamı Gaston Planté (1834-1889) tarafından atılmıştır.

Gaston Planté elektrik enerjisini depolayabilecek bir sistemin geliştirilmesine yönelik çalışmalarına 1859 yılında başlamıştır. Planté, birbirinden lastik şeritlerle ayrılmış ve sülfürik aside batırılmış iki kurşun levhadan oluşan ilk akümülatörü yapmıştır. Bundan bir yıl sonra koruyucu bir kutu içerisine yerleştirilmiş ve paralel bağlanmış olan dokuz aygıttan oluşan bir akümülatörü Fransız Bilimler Akademisi’ne sunmuştur. Büyük akımlar verebilen bu akümülatörün geliştirilmiş biçimi günümüzde otomobillerde yaygın olarak kullanılmaktadır.

Fransız mühendis Camille Alphonse Faure (1880-1881) düz kurşunun her iki yüzeyini (Pb3O4) “kırmızı kurşun” pasta ile kaplamıştır. ilk şarjda pozitif elektrotta PbO2 oluştururken negatif elektrotu ise sünger kurşuna indirgemiştir. Böylece Faure yüksek kapasiteli tekrar şarj edilebilir pillerin temelini oluşturmuştur.eski-kursun-asit-aku

Günümüzde taşınabilir elektrik kaynağı ihtiyacı olan sistemler teknoloji ile birlikte hızla kendisini yenilemekte ve geliştirmektedir. Bu sistemlerin ihtiyaçlarını karşılayabilmek amacıyla kurşun asit akü enerji depolama sistemleri de hızla gelişimini devam ettirmektedir.

Akünün Kısa Tarihçesi:

1859 yılında Fransız Gaston Plante ilk kurşun asit akü düzeneğini gerçekleştirir. 19ncu yüzyılın sonlarına doğru gelişen otomotiv sektörü ile birlikte sektörün öncü firmaları (Exide 1888) kurulur ve bir özellikle araba aküleri büyük bir pazar haline gelir. 20nci yüzyılın ikinci yarısı ile birlikte Endüstriyel tip akülerin de pazara katılımı ile birlikte pazarda yeni ürün ve üreticilerin katılımı gerçekleşir. Günümüzde elektrikli arabaların ortaya çıkışıyla birlikte akü üretimi ve çeşitliliği ve pazarın büyüklüğü gittikçe artmaktadır.

GNB EXIDE Tarihçesi:

1888 yılında Georgia USA kuruldu. Dünyanın en büyük akü üretim ve geri kazanım firmalarından biridir. Exide, Sonnenschein, Sprinter, Marathon, Powerfit, Tensor, Absolyte markalarının sahibidir.

9 ülkede 21 farklı üretim tesisinde üretim gerçekleştirmektedir.

Sonnenschein:

1910 yılında Berlin/Almanya’da kuruldu. 1946’da Büdingen endüstriyel  akü fabrikası faaliyete geçti, 1957 yılında yılında DryFit tescili ile dünyanın ilk JEL aküsünü üretti. Günümüzde global pazarın en büyük Jel akü üreticisidir.

SONNENSCHEIN:

VRLA akü tüketicileri arasında sağlam itibara ve teknik imaja sahip olan dünya çapında bilenen bir marka. İlk olarak, 1957 yılında geliştirilen marka uzun ömürlüğü bu ürün hattının temel özelliklerinden biridir. Çeşitli aralıklarla piyasaya sunulan 20 yıla aşkın tasarım ömrüne sahip Sonnenschein markası 40 milyondan fazla akü üretmektedir. Deneyim, sağlamlık ve güvenilirlik en büyük avantajlardan biridir. Almanya’da üretilen Sonnenschein, yenilikçi dryfit® teknolojisi ile Jel akünün mucidi olarak bilinmektedir.

EXIDE CLASSIC:

Classic markası sıvı elektrolit ile geleneksel havalandırmalı kurşun asit teknolojisini sunar. Planté (GroE) ürün serisi 100 yılı aşkın saha performansı geçmişine sahiptir. Düz plaka ve Tubular ürün serileri, 60 yılı aşan kanıtlanmış bir performansa sahiptir. Classic markası ise çok çeşitli uygulamalar için oldukça güvenilirdir. İyi bilinen bu marka piyasada saygın bir itibara ve uzun yıllara dayanan güvenirliğe sahiptir.

EXIDE MARATHON:

1996 yılında tanıtılan Marathon markası, performans ve kalite hususunda oldukça ün kazanmıştır. Uzun tasarım ömrüne sahip valf ayarlı AGM tipi akülerde kullanılır. Bu ürün serisi, tüm dünyada güçlü bir şekilde büyümeye devam eden bir pazar olan uzun süreli yedek güç ihtiyaçları için faaliyet göstermektedir.

EXIDE SPRINTER:

1996 yılında tanıtılan Sprinter markası, yüksek performans ve olağanüstü güç yoğunluğu sunar. UPS için, valf ayarlı AGM tek bloklar oldukça önemli bir kaynaktır. Sprinter serisi, kısa süreli yedekleme süreleri için üst düzey yüksek hız performansı sunar. Marka dünya çapında kabul görmüştür ve ürün hattı sürekli müşteri taleplerini karşılamak için giderek genişlemektedir.

EXIDE POWERFIT:

GNB’nin Powerfit S300 aküleri, performans ve güvenlik konusundaki en yüksek standartları karşılamak üzere tasarlanmış ve VdS sertifikası ile kanıtlanmış, genel amaçlara hizmet eden akülerdir. Güvenlik ve alarm sistemleri, acil aydınlatma, sinyalizasyon, kompakt ve güvenilir yedek gücün anahtar olduğu diğer UPS uygulamaları için bu aküler ideal çözümdür.

Exide Technologies, 80’den fazla ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en büyük kurşun asit akü üreticilerinden biridir. Exide Technologies, depolanmış elektrik enerjisi çözümlerinin kapsamlı ve özelleştirilmiş bir serisini sunar. Yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesinde 120 yılı aşkın deneyimiyle Exide Technologies, OEM (Orijinal Malzeme Üreticisi)’lerin saygın bir ortağıdır ve endüstriyel veya otomotiv uygulamaları için yedek parça pazarına da hizmet vermektedir.

GNB Industrial Power Exide Technologies’in bir departmanı olan GNB Industrial Power, telekomünikasyon sistemleri, demiryolu uygulamaları, madencilik, fotovoltaik (güneş enerjisi), kesintisiz güç kaynağı (UPS), elektrik enerjisi üretimi ve dağıtımı, forklift çözümleri için geniş çaplı hizmet ve ürün depolama hizmeti sunar.

Exide Technologies daha iyi bir çevreye olan bağlılığından gurur duymaktadır. Kurşun asitli akülerin üretimi, dağıtımı ve geri dönüşümüne entegre bir yaklaşım, tüm ürünlerimiz için güvenli ve sorumlu bir yaşam döngüsü sağlamak için geliştirilmiştir.

SONNENSCHEIN GEL (Jel Teknolojisi):

VRLA akü tüketicileri arasında sağlam itibara ve teknik imaja sahip olan dünya çapında bilenen bir marka. İlk olarak, 1957 yılında geliştirilen marka uzun ömürlülüğü bu ürün hattının temel özelliklerinden biridir. Çeşitli aralıklarla piyasaya sunulan 20 yıla aşkın tasarım ömrüne sahip Sonnenschein markası 40 milyondan fazla akü üretmektedir. Deneyim, sağlamlık ve güvenilirlik en büyük avantajlardan biridir. Almanya’da üretilen Sonnenschein, yenilikçi dryfit® teknolojisi ile Jel akünün mucidi olarak bilinmektedir.

Jel akülerde elektrolit, plakalar arasında bir jel süspansiyonuna sabitlenir. Bu valf ile düzenlenmiş kurşun asit teknolojisi, bakım gerektirmediğinden asla suya ihtiyaç duymaz.

Kurşun asit akü adı ile de bilinen bu aküler. Bağımsız olarak çalışmakta aşırı sıcağa ve çevresel koşullara karşı oldukça dayanıklıdırlar. Özel valf sistemleri sayesinde elementleri kimyasal enerjiye dönüştürüp, aküden çıkan gazı anında uzaklaştırmaktadır. Suyu milimize eden jel aküler aynı zamanda saf su kullanımına ihtiyaç duyurmazlar.

Gazı ise yalnızca yüksek basınç durumunda çıkabilir. Ayrıca güneş enerji sistemlerinden elde edilen enerjinin depolamasında büyük etkisi bulunmakta ve güneş panellerinden üretilen enerjiyi de kullanılabilir enerjiye çeviriyor. Bu sayede istenen verim de maksimum seviyeye ulaşmış olur.

JEL TEKNOLOJİSİ:

JEL teknolojisi nedir?

Jel teknolojisi, sıvı elektrolitin kısmen katılaşmasına neden olan füme silika jel bir madde içinde dengelendiği bir VRLA akü türüdür. Jel etken, az bakım ve sulama olmadan sızıntıya karşı üstün direnç ve gelişmiş dayanıklılık sunar.

Exide, dryfit® ticari markası altında patentli JEL akü teknolojisini icat etti. Sıvı formda olmak yerine, elektrolit jel benzeri bir kütleye yoğunlaştırıldı. JEL akü, eşsiz güvenli deşarj derinliğine izin veren, sınıfının en iyisi derin döngü özelliklerine sahip son derece sağlam bir enerji sistemidir. Exide’ın özel patentli basınç tahliye vanaları tasarımı, hava ile taşınan hemen hemen her yerde veya ortamda güvenle saklanabilen ve kullanılabilen tamamen kapalı bir akü ile sonuçlanır. JEL ayrıca, sağlanan Watt/saat miktarı için en küçük hacim ve ağırlık oranına sahiptir.

Bir enerji kaynağı akü olan JEL, tekneler,  gelişmiş ve standart karavanlar dahil olmak üzere birçok zorlu uygulama için mükemmel seçimdir. JEL aküleri, çift akü sistemlerine sahip en son ticari araçlarda veya gerçekten de büyük elektrik enerjisi ihtiyacı olan herhangi bir araçta da gereklidir. JEL’in faydaları, inşaat, madencilik, tarım ve endüstride popüler olmasını sağlar. Teknoloji aynı zamanda yerel otoyollardan Kuzey Kutup Dairesine kadar her yerde uzaktan güç sağlamak için kullanılır. Exide, daha hızlı şarj süreleri ve iyileştirilmiş döngü performansı üretmek için karbon katkı maddeleri, yeniden tasarlanmış negatif elektrotlar ve yeni ızgaralar sunarak daha yüksek performans seviyeleri elde etmek için çalışıyor ve JEL’i daha da etkili bir akü haline getiriyor.

*** JEL ORİJİNAL OLARAK ŞİMDİ, EXIDE GRUBUNUN BİR PARÇASI OLARAK SONNENSCHEIN TARAFINDAN PATENTLENDİ ***