Marin ve Hobi Aküleri Bakımı için İpuçları ve Tüyolar 2021

11 HAZİRAN 2021

  • İyi bir akü bakımı, akünün performansını uygun hale getirir ve kullanım ömrünü uzatır.
  • Şarj sistemi, akü tipine/teknolojisine ve kullanımına göre olmalıdır.
  • Exide’ın enerji hesaplayıcısı, doğru akü seçimini kolaylaştırır.

 

Gennevilliers, Fransa – (11 Haziran 2021) – Lider bir depolanmış elektrik enerjisi çözüm sağlayıcısı olan Exide Technologies (www.exidegroup.com), yeni aküler için tüyolarla birlikte tüketicilerin ve perakendecilerin Marin ve Hobi akü serisinden en iyi şekilde yararlanmalarına yardımcı olmaktadır. Akü seçimi, akünün yeniden şarj edilmesi, akü bakımı ve kullanım ömrünün en üst düzeye çıkarmak için akülerin nasıl muhafaza edileceği konusunda rehberlik içermektedir.

 

Marin ve Hobi akü bakımı tüyoları

• Şarj durumunu analiz edebilmek için gerilimi periyodik olarak kontrol ediniz

• Kıvılcım oluşmasını önleyiniz, şarj sırasında ve sonrasında iyi havalandırma sağlayınız

• Hasar veya gevşek bağlantılar olup olmadığını kontrol ediniz, gerilim kaybını önlemek için gerekirse bağlantıları sıkılayınız.

• Akım drenajını önlemek için kutup başlarını ve konnektörleri temizleyiniz.

• Asit tüketimi için elektrolit seviyesini kontrol ediniz ve gerekirse asit takviyesi yapınız.

• Uzun süre kullanılmadığında akülerin bağlantısını kesiniz.

 

Marin ve Hobi aküleri; tekneler, mobil evler ve karavanlar için tasarlanmıştır, bu sebeple genellikle mevsimsel veya ara sıra kullanılır. Ancak aküler uzun süre kullanılmadığında bozulabilir. Tüm aküler dinlenme halindeyken dahili olarak boşalır, bu da kullanım ömürlerini ve enerji depolama kapasitelerini kalıcı olarak azaltabilir. Aşağıda özetlenen tüyoları takip etmek, aküleri kullanım için en uygun durumda tutmaya ve kullanım ömrünü en üst düzeye çıkarmaya yardımcı olacaktır.

 

Akü ömrünün sorumluluğunu üstlenin

Akülerin bozulmasını önlemek için, aküleri uzun süre dinlenmeye bırakmadan önce tamamen şarj etmeniz önerilir. Aküler çelik veya plastik gibi atıl malzemeler değildir, kullanılmadıklarında dahi zamanla değişen kimyasal bileşenlere sahiptirler. Bu doğal bozulma, periyodik bakımlarla yavaşlatılabilir veya önlenebilir.

Her zaman akünüzün doğru bir şekilde şarj edildiğinden emin olunuz. Marin ve Hobi aküleri derin deşarj olacak şekilde tasarlanmamıştır ve aslında bu, kullanım ömrünü ve enerji depolama kapasitesini azaltır. Bu durumu engellemek için, akülerin açık devre gerilimi 12,5V altına düştüğünde akülerin her zaman şarj edilmesi gerekmektedir.

Bir akü tamamen deşarj olduğunda, akü enerjisini geri kazanması için harici bir şarj cihazına ihtiyaç duyacaktır. Güneş panelleri, şarj geri kazanımı için gereken güçlü akımları tek başına sağlayamaz. Yetersiz şarj edilmiş akülerin tekrar tekrar kullanımı, enerji depolama kapasitelerini ve kullanım ömürlerini azaltabilir. İyi bir yeniden şarj etme uygulaması, aküyü tamamen şarj edebilen güvenilir bir şarj cihazının kullanımıyla periyodik gerilim kontrollerini birleştirir. Portatif akü şarj cihazı, aşırı şarj oluşumunu engellediği için şarj cihazına iyi bir alternatif olabilir.

Aracın kullanılmadığı dönemlerde daima akü bağlantısını kesmeyi veya varsa ayırma şalterini kullanmayı unutmayın. Bu, elektrikli cihazların ihtiyaç olmadığında enerji çekmeye devam etmemesini sağlar ve özellikle araç uzun süre kullanılmayacaksa önemlidir.

 

Teknede yaşamı desteklemek için tasarlandı

Bir servis aküsü seçmek, bir marş aküsü seçmekten farklıdır. Bu, araca veya gemiye değil, yerleşik güç kaynağının nasıl kullanılacağına, ne kadar elektrik enerjisinin tüketileceğine ve bir şarj noktasından ne kadar süre uzakta kalacağınıza bağlıdır. İhtiyaçlarınız için doğru aküyü seçmek çok önemlidir. Yetersiz depolanmış enerjiye sahip olmak, en iyi ihtimalle elverişsizdir, navigasyon ve iletişim sistemlerine erişimi olmayan bir tekne olması durumunda yaşamı tehdit eder.

Exide’ın servis akülerinin benzersiz bir avantajı, geleneksel Ah (amp-saat) yerine Wh (watt-saat) cinsinden özellikleri ve etiketlemesidir. Bu, yerleşik elektrikli ekipmanın tipik günlük kullanımını hesaplamayı ve dolayısıyla güç ihtiyaçlarınız için doğru aküleri seçmeyi çok daha kolaylaştırır. Exide’ın enerji hesaplayıcısı bu süreci gösterir: www.exidegroup.com/eu/en/battery-finder/leisure/boat

 

Akıllı stok yönetimi stratejileri

Aküler en iyi şekilde serin (0–25°C), kuru, iyi havalandırılmış, kıvılcım ve don olmayan bir ortamda saklanır. Akü stoğunuz varsa, herhangi bir akünün depolamada harcadığı zamanı en aza indirmek için FIFO-first in/first out (ilk giren ilk çıkar) şeklinde uygun bir sistem kullanın. Özellikle sulu aküler için, gerilimi periyodik olarak kontrol etmek önemlidir.

Akünün dahili deşarjı oda sıcaklığı ile ilgilidir. Depolama alanı ne kadar sıcak olur ise, dahili deşarj o kadar hızlı olur ve bu nedenle daha sık şarj gerekir. Terazinin diğer kısmında ise, geleneksel kurşun asit aküler, derin deşarj olduklarında sıfırın altındaki sıcaklıklara duyarlıdır. Bu durumda elektrolit donarak aküyü bozabilir.

Bu nedenle, kış aylarında bekletmeden önce geleneksel kurşun asit akülerin tamamen şarj edilmesi şiddetle tavsiye edilir. Exide AGM ve GEL aküleri donma etkisine karşı hassas değildir, bu nedenle aracınızın ihtiyaçlarına uygun bu aküler iyi birer seçenektir.

Dinlenme halindeki aküler sadece görüntü için değil, her anlamda temiz tutulmalıdır. Toz, yağ ve nem; pozitif kutuptan negative kutuba küçük bir akım akabilmesini sağlayabilecek iletken bir tabaka oluşturabilir. Zamanla, bu akü gücünü azaltarak dahili deşarj ’a önemli ölçüde katkıda bulunur. Akülerin üzerlerini temiz tutmak bu akımı en aza indirmeye yardımcı olacaktır.

Exide, Marin ve Hobi akü serisi için hakkedilmiş bir ün’e sahiptir. Orijinal ekipman üreticisi olarak, kullanıcıların ihtiyaçlarını karşılamak için yüksek kalitede aküler sağlar. Exide’ın Marine & Leisure serisi; Exide Start, Start AGM, Dual, Dual AGM, Dual EFB, Equipment, Equipment AGM, Equipment GEL ve Equipment Li-Ion serilerinden oluşur. Ürün yelpazesi, bir marin pazarı için mevcut en yüksek onay olan DNV tarafından onaylanmış ürünler içerir.

1 cevap

Trackbacks & Pingbacks

  1. spin238 dedi ki:

    … [Trackback]

    […] There you can find 50295 more Info on that Topic: basaku.com.tr/marin-ve-hobi-akuleri-bakimi-icin-ipuclari-ve-tuyolar-2022/ […]

Cevapla

Want to join the discussion?
Feel free to contribute!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir