Sonnenschein START LINE

Sonnenschein Power Cycle

Sonnenschein A500

Sonnenschein A600

Sonnenschein GF-V

Sonnenschein EPzV

Exide Marathon® FT

Sonnenschein START LINE

Sonnenschein Power Cycle

Sonnenschein A500

Sonnenschein A600

Sonnenschein GF-V

Sonnenschein EPzV

Exide Marathon® FT

Sonnenschein ML Marin Akü 

Sonnenschein ML Akü Serisi, motorun çalıştırılması için yüksek güç sağlar. Temel ekipmana sahip teknelere tek başına monte edilir ve aynı zamanda özel tasarım yatlardaki motora özel akü gruplarında kullanılır. Aküler genellikle motor çalıştırıldıktan sonra şarj edilir, çünkü alternatör tüketilen gücü hızla geri getirir. START tasarımı iyi performans ve servis ömrü sağlar.

Sonnenschein ML Akü Serisi, tüm tüketiciler için tek akü grubuna sahip tekneler ve karavanlar için tasarlanmıştır. Elektrikli vinçlere, iticilere ve sanal çapalara doğrudan uygulanan ek aküler için de uygundur. Aküler kullanım sırasında kısmen boşalmıştır. Güçlendirilmiş tasarımı, iyi bir şarj prosedürüyle birleştiğinde, en iyi sonucu ve hizmet ömrünü sağlamanın anahtarıdır.

SONNENSCHEIN START LINE ML SERİSİ
PDF KOD KAPASITE CCA (EN) KUTUP
BAŞI
YÖNÜ
UZUNLUK

U (mm)

GENİŞLİK

G (mm)

YÜKSEKLİK

Y (mm)

AĞIRLIK
(Kg)
KUTU
TİPİ
105ML 105 850 D 313 175 205 23,10 LH4
120ML 120 870 D 349 175 235 27,50 D02
142ML 142 850 D 349 175 285 35,10 D03
145ML 145 900 T 513 189 223 35,80 D04
185ML 185 1150 T 513 223 223 43,90 D05
235ML 235 1300 T 518 279 240 55,60 D06

DOĞRU AKÜYÜ SEÇEREK

DAHA GÜVENLİ VE UZUN YOLCULUKLAR SAĞLAYIN

Akü güvenlik ve konfor için çok önemlidir. Motor çalıştırma, radyo, GPS, aydınlatma, ısıtma ve soğutma gibi önemli işlemlere enerji vererek yolcuların kendilerini güvenli, konforlu ve dış dünyaya bağlı hissetmelerini sağlar. Exide’ın yeni marin ürün yelpazesi, hem profesyonel kurulum yapanların hem de özel kullanıcıların tüm enerji ihtiyaçlarını karşılamaktadır. Ortalama yolculuk süresini uzatmanıza, gemide gelişmiş lüks ve konfor deneyimi yaşamanıza ve olağanüstü akü ömründen yararlanmanıza olanak tanıyan güvenilirlik ve elektrik performansında en iyisini sunar. Exide’ın birinci sınıf marin aküleri, tekne üreticileri için tercih edilen bir seçenektir. Aküler, marin pazarında DNV-GL onaylı olup, çok yüksek bir ciroya sahiptir ve yeni yapılan gemiler için Avrupa deniz düzenlemeleriyle uyumludur.

EN İYİ AKÜ NASIL SEÇİLİR:

1.Teknenin enerji ihtiyaçlarını belirleyin
2.Doğru akü kombinasyonunu bulmak için teknenin elektriksel ihtiyaçlarını belirleyin
3.Kullanım koşullarına göre en iyi akü teknolojisini seçin

 

En iyi akü nasıl seçilir:

1) Teknenin enerji ihtiyaçlarını belirleyin:


Motor Başlatma:

İçten yanmalı bir motorun çalıştırılması, kısa bir süre boyunca yüksek güce ihtiyaç duyar ve bu sayede aküler seyahatin geri kalan kısmında kullanılmaz. Motor çalışma ihtiyacını ölçmek için kullanılan elektrik ünitesi MCA* ‘dır.


Çift Besleme İhtiyacı:

Motorun diğer elektrikli ekipmanların beslenmesiyle birlikte çalıştırılması, yüksek güç ve ayrıca değişken bir güç çıkışı gerektirir, bu da yolculuk sırasında akünün boşalmasına neden olur. Çift besleme ihtiyacını ölçmek için kullanılan elektrik birimi Wh* dir.

Ekipman Enerji İhtiyacı:

Sürekli ve yüksek güçlü enerji ihtiyacı olan tekne içi elektrikli ekipmanlar için enerji sağlar. Ekipman enerji ihtiyacını ölçmek için kullanılan elektrik birimi
Wh *.

*MCA = BCI Marin başlatma enerjisi (Amper) @ 0ºC
*Wh = Önerilen deşarj oranını geçmeden hesaplanan (güç x zaman) enerji ihtiyacı @ 20 saatlik kapasite

En iyi akü nasıl seçilir:

2) Doğru akü kombinasyonunu bulmak için teknenin elektriksel ihtiyaçlarını belirleyin

Farklı konfigürasyon örnekleri

Örnek A.
Sadece motor başlatma:

Sadece motora başlatma gücü sağlayan akü tipi. Motor kapatıldığında elektrikli ekipmana enerji verilmez. Bu konfigürasyon motor çalıştırma ihtiyacına karşılık gelir.

Örnek B.
Motor & Ekipman desteği:

Özel bir akü bankının motor çalıştırma ve elektrikli ekipman için güç sağlaması gereken uygulamalar. Bu konfigürasyon, çift besleme ihtiyacına karşılık gelir.

Örnek C.
Motor – Ekipman ikilisi:

2 ayrı akü grubunun, biri motor çalıştırması, diğeri elektrikli cihazlar için güç sağlamak üzere tasarlanan tekneler. Bu yapılandırma iki ihtiyaca karşılık gelir: Motor başlatma + Ekipman enerji ihtiyacı. Toplamda 2 farklı akü gereklidir.

Örnek D.
Motor + Ekipman + Diğer:

2 ana akü bankına (motor + ekipman) ek olarak, doğrudan elektrikli vinçlere, iticilere veya trol motorlarına güç sağlamak için diğer akülerin takıldığı tekneler. Bu konfigürasyon üç ihtiyaca karşılık gelir: Motor başlatma + Ekipman enerji ihtiyacı + Çift besleme. Toplamda 3 farklı akü gereklidir.

En iyi akü nasıl seçilir:

3) Her enerji ihtiyacı için uygun bir akü çözümü vardır:

Motor Başlatma:

Exide START akü serisi, temel donanıma sahip tekneler için tek başına monte edildiğinde motorun çalıştırılması için yüksek enerji sağlamak üzere tasarlanmıştır (Örnek A). Ayrıca, gelişmiş yatlar için motora özel akü banklarına monte edildiğinde de kullanılabilir (Örnek C&D). Alternatör hızlı bir şekilde tüketilen gücü verdiği için, aküler genellikle motoru çalıştırdıktan sonra şarj edilir. START tasarımı iyi performans ve servis ömrü sağlar. 500A – 1100A arası MCA * performansına sahip START akü serisi, dıştan takma botlardan büyük motor yatlara kadar tüm motor çalıştırma ihtiyaçlarını karşılar.

Çift Besleme İhtiyacı:

Exide DUAL akü serisi, tüm tüketiciler için bir akü bankına sahip tekneler için güç sağlamak üzere tasarlanmıştır (Örnek B). Elektrikli vinçlere, iticilere ve trol motorlarına doğrudan uygulanan ek aküler için de uygundur (Örnek D). Kullanım sırasında aküler kısmen deşarj edilmiştir. Bu, DUAL’in güçlendirilmiş tasarımının, iyi bir şarj prosedürüyle birlikte, en iyi sonucu ve servis ömrünü sağlamanın anahtarı olduğu anlamına gelir. 350Wh ile 2100Wh arasında Wh * performansıyla DUAL akü serisi, popüler ve hobi amaçlı tekneler için tüm çift besleme ihtiyaçlarını karşılar.

Ekipman Enerji İhtiyacı:

EQUIPMENT akü sınıfı, navigasyon, acil durum, güvenlik ve konfor gibi donanımlar için özel akü banklarına sahip tekneler için enerji sağlamak üzere tasarlanmıştır (Örnek C&D). Kullanım sırasında aküler kısmen veya çok fazla deşarj edilmiştir. Bu EQUIPMENT’ın özel tasarımının, iyi bir şarj prosedürüyle birlikte, en güvenilir sonuç ve hizmet ömrünü sağlamanın anahtarı olduğu anlamına gelir. EQUIPMENT yelpazesi, 290Wh ila 2400Wh  arasında Wh * performansıyla, küçük elektronik cihazlardan acil durum enerji ihtiyacına kadar tüm ekipman enerji ihtiyaçlarını karşılar.

Exide aşağıdaki lider YAT üreticileri ile çalışıyor:

ve çok daha fazlası….