&

Aküler Hakkında Sıkça Sorulan Sorular

Kurşun Asit Akünün Tarihi

VERSION

WITH HUGE
AND

PERFORMANCE
FEATURE UPDATE

bilgi paylaştıkça

ÇOĞALIR

merakınızı

gideriyoruz!

UPS Akü Seçenekleri Nelerdir?

UPS Aküleri:

UPS sistemlerinde DC Enerji deposu olarak kullanılan bu tip aküler 5 dakika – 1 saat sistem desteği sağlamak için kısa süreli yüksek akım sağlamak üzere tasarlanmış VRLA AGM tip akülerdir. GNB Exide firmasının UPS akü markaları Sprinter, Marathon ve Powerfit’tir. Markalar Eurobat sertifikalı ve 10-12 yıl tasarım ömrüne sahiptir. Ocak 2021’de Marathon marka akülerin 12-15 yıl ömür beklentili modellerinin üretimine başlanacaktır.

SONNENSCHEIN JEL AKÜ:

VRLA akü tüketicileri arasında sağlam itibara ve teknik imaja sahip olan dünya çapında bilenen bir marka. İlk olarak, 1957 yılında geliştirilen marka uzun ömürlüğü bu ürün hattının temel özelliklerinden biridir. Çeşitli aralıklarla piyasaya sunulan 20 yıla aşkın tasarım ömrüne sahip Sonnenschein markası 40 milyondan fazla akü üretmektedir. Deneyim, sağlamlık ve güvenilirlik en büyük avantajlardan biridir. Almanya’da üretilen Sonnenschein, yenilikçi dryfit® teknolojisi ile Jel akünün mucidi olarak bilinmektedir.

EXIDE CLASSIC:

Classic markası sıvı elektrolit ile geleneksel havalandırmalı kurşun asit teknolojisini sunar. Planté (GroE) ürün serisi 100 yılı aşkın saha performansı geçmişine sahiptir. Düz plaka ve Tubular ürün serileri, 60 yılı aşan kanıtlanmış bir performansa sahiptir. Classic markası ise çok çeşitli uygulamalar için oldukça güvenilirdir. İyi bilinen bu marka piyasada saygın bir itibara ve uzun yıllara dayanan güvenirliğe sahiptir.

EXIDE MARATHON:

1996 yılında tanıtılan Marathon markası, performans ve kalite hususunda oldukça ün kazanmıştır. Uzun tasarım ömrüne sahip valf ayarlı AGM tipi akülerde kullanılır. Bu ürün serisi, tüm dünyada güçlü bir şekilde büyümeye devam eden bir pazar olan uzun süreli yedek güç ihtiyaçları için faaliyet göstermektedir.

EXIDE SPRINTER:

1996 yılında tanıtılan Sprinter markası, yüksek performans ve olağanüstü güç yoğunluğu sunar. UPS için, valf ayarlı AGM tek bloklar oldukça önemli bir kaynaktır. Sprinter serisi, kısa süreli yedekleme süreleri için üst düzey yüksek hız performansı sunar. Marka dünya çapında kabul görmüştür ve ürün hattı sürekli müşteri taleplerini karşılamak için giderek genişlemektedir.

EXIDE POWERFIT S100 / S300:

GNB’nin Powerfit S300 aküleri, performans ve güvenlik konusundaki en yüksek standartları karşılamak üzere tasarlanmış ve VdS sertifikası ile kanıtlanmış, genel amaçlara hizmet eden akülerdir. Güvenlik ve alarm sistemleri, acil aydınlatma, sinyalizasyon, kompakt ve güvenilir yedek gücün anahtar olduğu diğer UPS uygulamaları için bu aküler ideal çözümdür.

Exide Technologies, 80’den fazla ülkede faaliyet gösteren, dünyanın en büyük kurşun asit akü üreticilerinden biridir. Exide Technologies, depolanmış elektrik enerjisi çözümlerinin kapsamlı ve özelleştirilmiş bir serisini sunar. Yenilikçi teknolojilerin geliştirilmesinde 120 yılı aşkın deneyimiyle Exide Technologies, OEM (Orijinal Malzeme Üreticisi)’lerin saygın bir ortağıdır ve endüstriyel veya otomotiv uygulamaları için yedek parça pazarına da hizmet vermektedir.

GNB Industrial Power Exide Technologies’in bir departmanı olan GNB Industrial Power, telekomünikasyon sistemleri, demiryolu uygulamaları, madencilik, fotovoltaik (güneş enerjisi), kesintisiz güç kaynağı (UPS), elektrik enerjisi üretimi ve dağıtımı, forklift çözümleri için geniş çaplı hizmet ve ürün depolama hizmeti sunar.

Exide Technologies daha iyi bir çevreye olan bağlılığından gurur duymaktadır. Kurşun asitli akülerin üretimi, dağıtımı ve geri dönüşümüne entegre bir yaklaşım, tüm ürünlerimiz için güvenli ve sorumlu bir yaşam döngüsü sağlamak için geliştirilmiştir.

SONNENSCHEIN A400 FT JEL AKÜ SERİSİ

” Modüler Performans Adaptasyonu için Dryfit Jel Akü serisi ”

GNB – Exide  – Sonnenschein A400 FT serisi jel aküler, dünya çapında kanıtlanmış ve başarılı Dryfit Jel teknoloji sayesinde üstün döngüsel performans ve olağanüstü güvenilirlik sunan birinci sınıf bir aküdür. Akünün önündeki terminallerin konumu, kabin kasasına veya standart röle raf tablasına yerleştirildiğinde ürünün kurulumunu ve bakımını büyük ölçüde kolaylaştırır.

Sonnenschein A500 Jel Akü Serisi

» Güçlü ve evrensel güvenli depolama « ” Eşsiz, yüksek güvenilirlikli Dryfit Jel teknolojisi “

GNB – Exide  – Sonnenschein A500 jel serisinin aküleri, birçok farklı uygulama için yüksek kapasite sunar. Bu seri, dünya çapında birçok tesiste 20 yıldır aşkın bir süredir başarıyla kullanılmaktadır. A500 aküler başarısı, her türlü güç gereksinimine bir çözüm sağlamak için geniş bir ürün yelpazesinde bulunan üstün Dryfit Jel teknolojisinden gelmektedir.

Sonnenschein A700 Jel Akü Serisi

» Yüksek enerjili ve güvenilir akü sistemi « » Dayanıklı Yüksek Enerji ve Güvenilir Akü Sistemi «

Sonnenschein A700 jel serisi akülerinin başarısı, dünya çapında kanıtlanmış başarılı Dryfit Jel teknolojisinden gelmektedir. Sonnenschein A700, yüksek akım kapasitesini güvenilir bir enerji depolama kapasitesiyle birleştirir. Dryfit Jel teknolojisi sayesinde Sonnenschein A700, kullanım ömrü boyunca bakım gerektirmez.

EXIDE Sprinter FT AGM Akü Serisi (Front Terminal)

»  Her ihtiyaç için güvenilir yedekleme gücü «

Exide Sprinter XP aküler, yüksek yedekleme süreleri için inanılmaz derecede yüksek güç yoğunluğu ve etkileyici güvenilirlikleri ile tanınırlar. Sprinter XP-FT, kurulum ve bakımı büyük ölçüde kolaylaştıran pratik front terminal erişimi ile birlikte gelir.
Kanıtlanmış Sprinter XP teknolojisi, GNB’nin VRLA teknolojisindeki kapsamlı deneyimini ve dünya çapındaki liderliğini onaylar niteliktedir.

EXIDE Sprinter P / XP

1996 yılında tanıtılan Sprinter markası, yüksek performans ve olağanüstü güç yoğunluğu sunar. Ups valf ayarlı AGM monobloklar için oldukça önemli bir kaynaktır. Sprinter serisi, kısa süreli yedekleme süreleri için üst düzey yüksek hız performansı sunar. Marka dünya çapında kabul görmüştür ve ürün hattı sürekli müşteri taleplerini karşılamak için giderek genişlemektedir.

Exide Marathon M-FT AGM Akü Serisi ( Front Terminal )

»  Uzun tasarım ömrüne sahip güvenli depolama sistemi «

Telekomünikasyon ve enerji sistemleri uygulamalarında dayanıklılık için tasarlanmıştır. Marathon M-FT serisi orta ve uzun süreli deşarj uygulamalarında yüksek performans ve güvenilirlik sağlar. Akünün ön yüzündeki bağlantı terminalleri, kabin içine veya standart rak tasarımına yerleştirildiğinde ürünün kurulum ve bakımını büyük ölçüde kolaylaştırır.

Exide Marathon L / XL

1996 yılında tanıtılan Marathon markası, performans ve kalite hususunda oldukça ün kazanmıştır. Uzun tasarım ömrüne sahip valf ayarlı AGM tipi akülerde kullanılır. Bu ürün serisi, tüm dünyada güçlü bir şekilde büyümeye devam eden bir pazar olan uzun süreli yedek güç ihtiyaçları için faaliyet göstermektedir

Exide Powerfit S100/S100L AGM Akü Serisi

»Daha fazla güvenlik için kompakt enerji paketi«

GNB’nin Powerfit S100, elektrik kesintilerinde yüksek performans sağlayabilmek için tasarlanmış genel amaçlı akülerdir. Güvenlik ve alarm sistemleri, acil durum aydınlatması, sinyalizasyon, kompakt ve güvenilir yedek gücün anahtar olduğu diğer UPS uygulamaları için ideal bir çözümdür.

Exide Classic Energy Blok Akü Serisi

Exide Classic Energy Blok aküleri az bakım gerektiren, sıvı elektrolitli uzun ömürlü kurşun asit akülerdir ve çeşitli modellerde bulunur. Gelişmiş enerji yoğunluğu sayesinde, kısa deşarj süreleri olan yüksek akım uygulamaları için idealdir. UPS sistemleri, telekomünikasyon, enerji ve demiryolu sistemlerinde, acil durum aydınlatmasında ve güvenlik sistemleri için diğer tüm güç kaynaklarında evrensel ve güvenilir bir enerji depolama çözümü sunar.

Exide Classic OCSM Akü Serisi

Sabit akü sistemleri için güvenli enerji depolaması

Exide Classic OCSM serisi, 1978 yılında HAGEN Akü AG tarafından geliştirilen CSM (Genişletilmiş Bakır Izgara) patentini kullanan OPzS serisinin geliştirilmiş halidir. İlk olarak marin aküleri için oluşturulan ve uygulanan bu patent, üstün enerji dönüşümleri veya kısa süreli deşarjların gerekli olduğu sabit tesis uygulamaları için başarıyla uyarlanmıştır. Voltaj kararlılığı sağlayan pozitif tüpçük plakalara ek olarak, OCSM ürün yelpazesinin benzersiz özelliği, negatif plaka ızgarasında bakır alaşımı kullanılmasıdır. Bakırın yüksek iletkenliği daha düşük iç direnç ve akünün şarj-deşarj sırasında çok daha iyi bir performansa sahip olmasını sağlar. OCSM akülerinin temel uygulama alanları enerji santralleri (nükleer enerji santrallerinde kullanılması onaylanmıştır) ve enerji iletimi uygulamalarıdır.

EXIDE CLASSIC:

Class markası sıvı elektrolit ile geleneksel havalandırmalı kurşun asit teknolojisini sunar. Planté (GroE) ürün serisi 100 yılı aşkın saha performansı geçmişine sahiptir. Düz plaka ve Tubular ürün serileri, 60 yılı aşan kanıtlanmış bir performansa sahiptir. Classic markası ise çok çeşitli uygulamalar için oldukça güvenilirdir. İyi bilinen bu marka piyasada saygın bir itibara ve uzun yıllara dayanan güvenirliğe sahiptir.

Exide Classic OGi Akü Serisi

Yüksek akım talepleri için optimize edilmiş akü boyutları

Exide Classic OGi aküler, en zorlu koşullarda test edilmiş ve kanıtlanmış sıvı elektrolitli akülerdir. Tüm yük koşullarında mükemmel voltaj seviyeleri nedeniyle, kısa boşalma süreleri olan yüksek akım uygulamaları için idealdir.

UPS Aküsü Nedir?

Elektrik enerjisini depo ederek ihtiyaç olduğunda kullanıma sunan cihaza akü adı verilir. Akü motorlu araçların çalışmasını ve voltajın dengede tutulmasını sağlar. Akü sayesinde marş motoruna yüksek akım verilir ve aracın hareket etmesi sağlanır. Kuru akü, jel akü, derin döngülü akü, sübap ayarlı kurşun asit akü (VRLA akü), starter akü ve UPS akü olmak üzere birbirinden farklı akü çeşitleri bulunur. UPS akü ise kesintisiz güç kaynağı sistemleri için kullanılır. Bu akülerin en belirgin özelliği bakım gerektirmemesi ve kuru tipte olmasıdır. UPS aküler diğerlerine kıyasla daha uzun ömürlüdür. Aydınlatma sistemleri, güvenlik cihazları, elektrik santrali, telefon santrali ve telekomünikasyonda UPS akülere ihtiyaç duyulur.

UPS Akü Nedir?

UPS İngilizce uninteruptible power supply kelimelerinin baş harflerinden oluşturulan bir kısaltmadır. Türkçe karşılığı ise kesintisiz güç kaynağı anlamına gelmektedir. UPS aküler sayesinde elektrik enerjisinin kullanıldığı cihaz ve düzenekler elektrik kesintisi olmasına rağmen sekteye uğramadan işlev göstermeye devam eder. UPS aküler elektrik kesintisinin haricinde ani voltaj değişimleri, şebeke kesintisi ile gerilim hattındaki dalgalanmalara karşı da sistemin korunmasını sağlar. Kesintisiz güç kaynağı aküleri ile elektrik enerjisinden yoksunluk çekilmeden sistem devam eder.

UPS aküler elektrik enerjisini ihtiyaç olduğunda kullanıma sunmak üzere depolar. Bu akü türü çoğunlukla sabit yerlere kurulu olan tesislerde ve otomobillerde starter akü vasfı ile işlev gösterir.

UPS Akünün Kullanım Amacı Nedir?

Kesintisiz güç kaynağı anlamını taşıyan UPS’ler sayesinde elektrikli cihazlara ve endüstriyel tesislerde elektrik enerjisinin kesintiye uğramasına izin verilmez. Özellikle gelişmekte olan ülkelerde sık sık elektrik kesintileri yaşanır. Bu durumda elektrik motorları durur. Fabrikalarda üretim yapılamaz, bilgisayarlar ve tıbbi cihazlar çalışamaz. İletişim ağı kopar, aydınlatma ve alarm sistemleri işlevsiz kalır. Elektrik kesintisi sebebiyle günlük hayat ve ulaşım ile üretim faaliyetleri aksar. UPS aküler sayesinde bu durumların önüne geçilir.

Elektriklerin kesilmesine ek olarak bazı durumlarda voltajdaki ani iniş ve çıkışlar, elektrik frekansının değişmesi, şebekenin düşük veya yüksek gerilim vermesi gibi elektrik akımı ile ilgili farklı türde sıkıntılar da oluşabilir. Söz konusu oluşumlarla karşılaşıldığında elektrikli cihaz ve endüstriyel makinelerin korunması ve sisteme ikincil bir enerji sağlanması gerekir. Bu durumda devreye UPS aküler girer.

UPS aküler ile elektrikli alet ve makineler değişiklik gösteren şebeke koşullarına karşı koruma altına alınır. Ayrıca elektrik kesintisi oluştuğunda aküde depolanan elektrik enerjisi aciliyet teşkil eden işlevlerin tamamlanabilmesi amacıyla sisteme verilir. Böylece herhangi bir aksaklık oluşmadan kesintisiz elektrik enerjisi sağlanarak sistemin işleyişine devam edilmesi sağlanır.

UPS aküler ile 7 gün 24 saat boyunca elektrik enerjisinden yararlanmak mümkün hale gelir. Kullanılacak tesise uygun, yüksek verimliliğe sahip olan bir UPS akü seçimi sayesinde elektrik enerjisine harcanan maliyetler mümkün olan en az düzeye indirilebilir.

UPS Akülerde Önemli Olan Özellikler Nelerdir?….

UPS akülerde dikkat edilmesi gereken hususlar aküden elde edilen verimlilik ile aküdeki akımın dalga şekli olarak ikiye ayrılır. UPS akü devreye girdiğinde 3 farklı çeşitte akım sağlanır. Kare dalga, adım dalga ve sinüs dalga olan bu dalga çeşitleri bir filtre kullanılarak cihaza verilir. Sinüs dalgada %15 oranında güç kaybı görüldüğü için bu türden akım üreten UPS akülerin kullanımı tercih edilmez. Dalga türüne e olarak aküden elde edilen verimlilik oranı da oldukça önemlidir. UPS akülerin çoğundan %90-95 oranında verim alınır. Alınan verim arttıkça enerjiden tasarruf edilir. Üretim maliyetlerinin kontrol edilmesinde önemli bir unsur olan enerji tasarrufu fabrikalar ve diğer üretim tesisleri için fazlasıyla önemlidir. UPS akü ne kadar yüksek verimlilikle çalışırsa elektrik enerjisi maliyetinde aynı ölçüde düşüş görülür.

UPS aküler tekrar tekrar şarj edilerek kullanılabilir. Diğer akülere kıyasla bakım gerektirmez. Akü içerisine asit veya su takviyesi yapılmasına gerek bulunmaz.

UPS akülerin nakliyatı ve depolanması daha kolaydır. Küçük bir alan kaplaması da bu akülerin ayrıca tercih edilmesini sağlar.

UPS Aküler ile Jeneratörler Arasındaki Farklar Nelerdir?….

Çoğu zaman jeneratörler ile kesintisiz güç kaynağı olan aküler birbirinden ayırt edilemez. Jeneratör elektrik enerjisi kesildiğinde devreye girip sistemin devamını sağlayan ve genellikle fabrikalarda, büyük ölçekli tesislerde kullanılan bir cihazdır. Jeneratörü UPS aküden ayrıştıran özellik ise elektrik kesildikten sonra geçen zaman dilimidir. Elektrik kesintisi ile birlikte UPS aküler hemen devreye girerken jeneratörlerin çalışmaya başlaması zaman alır. Arada geçen süre dilimi bir işletme için ciddi boyutlu zarara yol açabilir. Bu sebeple jeneratör devreye girene kadar geçen zaman diliminde UPS akü mutlaka devreye girerek sistemin çalışmaya devam etmesini sağlar. UPS sayesinde acil işlemler tamamlanır, elektrikle çalışan cihazların akım kesintisi yüzünden bozulması önlenir.

UPS Akülerin Kullanım Alanları Nelerdir?….

Gelişen teknolojik koşullar sonucunda endüstriyel sistemlerde ve günlük hayatın hemen hemen her alanında elektrik enerjisine yoğun bir şekilde ihtiyaç duyulur. Bu durum da elektrik enerjisinden yoksun kalmamak için çeşitli çözüm arayışına neden olmaktadır. Özellikle hastaneler, şehir şebekesi, telekomünikasyon sistemleri, havaalanı gibi kritik öneme sahip olan yerlerde elektrik kesintisinin yaşanması büyük çaplı aksaklıkları ve sorunları beraberinde getirmektedir. Söz konusu olumsuzlukların yaşanmasının engellenmesi için UPS akülere yani kesintisiz güç kaynaklarına ihtiyaç duyulur.

UPS akülerin kullanıldığı yerler şu şekildedir:….

 • Bilgisayarlar
 • Otomasyon sistemleri
 • Asansörler
 • Askeri radar cihazları
 • Hastaneler, elektronik tıbbi cihazlar
 • Bilgisayarlı üretim tezgâhları
 • Bilgisayarlı üretim bantları
 • Havaalanlarının aydınlatması ve hava trafiği kontrol merkezi
 • CNC tezgâhları
 • Fotoğraf baskı makineleri
 • Medya kuruluşları
 • Telekomünikasyon araçları
 • Isıtma ve soğutma cihazları
 • Acil durum aydınlatma araçları
 • Yazarkasalar ve barkod cihazları